Technologia kontra szare komórki. To co nam pomaga też nas ogłupia

Weekend bez dostępu do internetu to dla Ciebie łatwizna, czy duży wysiłek? Fot. Fot. pixabay Weekend bez dostępu do internetu to dla Ciebie łatwizna, czy duży wysiłek?

Wyloguj się na chwilę z cyfrowej rzeczywistości. By mózg pozostał w dobrej formie potrzebuje ciągłych bodźców i impulsów stymulujących

Wstajesz rano i wyłączasz budzik w telefonie. Jeszcze przed poranną toaletą przeglądasz na tablecie wiadomości i sprawdzasz posty znajomych w mediach społecznościowych. Po ośmiu godzinach pracy relaksujesz się oglądając serial z ekranu komputera i czytasz ulubione blogi. Jednym słowem nowoczesna technologia towarzyszy nam przez cały dzień. Czy jest to dobre dla naszego mózgu?

Nie będziemy demonizować nowoczesnych gadżetów, bo nie oto chodzi. Jednak trzeba mieć świadomość, że każdy medal ma dwie strony. Nowoczesne technologie pomagają nam w nauce, pracy i zapewniają nam rozrywkę, ale też wyręczają nas w myśleniu i rozleniwiają mózg. Zjawisko to ma już nawet swoją nazwę - demencja cyfrowa.

Pod lupą naukowców

Naukowcy przestrzegają - jeśli nie chcemy, by nasz mózg przeszedł na przedwczesną emeryturę, zróbmy sobie co jakiś czas przerwę szklanego ekranu.

Artykuł jest dostępny dla Czytelników plus lub użytkowników systemu Piano

Pełny dostęp jest możliwy dla Czytelników Tygodników+ (zaloguj się do Ekstra Magazynu) oraz dla abonentów Piano, Gazety Lubuskiej i Gazety Pomorskiej.

Uzyskaj dostęp
Masz już konto? Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2016 Polska Press Sp. z o.o.

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.