Masz konto w Ekstra Magazynie?

Zaloguj się

Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy dostali kod dostępu do Ekstra Magazynu.

Ekstra Magazyn

Masz konto w Piano?

Zaloguj się do Piano

Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy samodzielnie kupili abonament.

Co zrobić, by dostać Oscara? Poradnik dla aktorów

Co zrobić, by dostać Oscara? Poradnik dla aktorów

Dobrze zagrana rola czy nawet całkowite się jej poświęcenie to za mało, by zdobyć statuetkę. Ostatnio, by sięgnąć po tę nagrodę trzeba wcielić się w postać, która spełni kryteria elektorów. W cenie – jak zawsze – jest odmienność.

Dni i tygodnie poprzedzające ostatni weekend lutego są dla większości miłośników kina okresem pełnym ekscytacji i nasilających się dyskusji – komu tym razem przypadną statuetki Oscarów w najważniejszych kategoriach. Również przed tegoroczną, 88. ceremonią Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, która zwyczajowo odbędzie się w w Dolby Theatre w Hollywood, kinomaniacy spekulują, którzy aktorzy zostaną nagrodzeni niespełna czterokilogramowymi pozłacanymi statuetkami.

Wyboru dokona grupa ponad sześciu tysięcy elektorów zrzeszonych we wspomnianej Akademii – są to byli i obecni reżyserzy, aktorzy, scenarzyści i inni związani zawodowo z przemysłem filmowym. Co ciekawe, średnio co trzeci z nich ma co najmniej jednego Oscara na swojej półce – w uproszczeniu można powiedzieć więc, że o tym, kto zostanie nagrodzony decydują sami swoi – byli nominowani i laureaci. Choć w tym roku wszystkie media branżowe, a także większość tych z głównego nurtu donosiły o niezadowoleniu mniejszości, głównie czarnoskórej, czujących się pominiętych w tegorocznych nominacjach, wielu ekspertów jest zgodnych, że, choć pominięto przy nich klucz etniczny, przypadły one aktorom, którzy w minionym roku faktycznie na nie zasłużyli. Odpowiedź na zadawane przy każdej kolejnej edycji pytanie: „kto?” w gruncie rzeczy nie jest tak trudna, jak się wydaje.

Artykuł jest dostępny dla Czytelników plus lub użytkowników systemu Piano

Pełny dostęp jest możliwy dla Czytelników Tygodników+ (zaloguj się do Ekstra Magazynu) oraz dla abonentów Piano, Gazety Lubuskiej i Gazety Pomorskiej.

Uzyskaj dostęp
Masz już konto? Zaloguj się

ekstramagazyn.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2016 Polska Press Sp. z o.o.

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.